BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Guatemala Hunapu
USA|Kuma Coffee

Kuma Coffee

$23.50340gIn Stock

Guatemala Hunapu

Guatemala Hunapu is a Antigua, Washed, 100% Red Bourbon coffee from Kuma Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Kuma Coffee

Details

Origin
Antigua
Process
Washed
Variety
100% Red Bourbon
Producer
Small Shareholder Farmers
Available Sizes▾
  • 340g — $23.50 ($6.91/100g)
  • 1133g — $70.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Similar coffees to this Antigua Washed 100% Red Bourbon

Description

This is one of the most consistent coffees we purchase every year, going on 10 years now. Maybe it's the volcanic soil, or it's the careful hand picking, the elevation or the selective sorting, or a combination of them all. We can't get enough of it, we just love it.  Region:              Antigua Varietal:             100% Red Bourbon Elevation:          1500-1800 Meters Farmer:              Small Shareholder Farmers  Process:            Washed Notes:                 Dark Chocolate, Fruit Punch, Honeycomb Harvest:             February 2026 Contents:          12oz bag. Whole Bean Coffee Roast Level:      Medium Light   Hunapu is the native Mayan name for the Agua Volcano that looms over the Antigua highlands. Luis Pedro Zelaya Zemora purchases only 100% bourbon from small farmers who grow on 1-5 acre parcels clinging to the side of this volcano. Zelaya's mill, Bella Vista, processes only the ripest red bourbon cherries. Lots are created through combining top quality day-lots from multiple producers . This method of combing lots creates some very complex profiles.  Purchasing Hunapu supports smaller farmers that otherwise don't produce enough coffee to find customers to sell to directly. It is delicious, with a focused dark chocolate sweetness, sweet fruit punch undertones and a honeycomb finish. Please enjoy this fresh harvest coffee, we'll be drinking this all summer   To learn more about our sourcing, check out our sourcing page

About Kuma Coffee

Location
United States
Region
North America
Visit Kuma Coffee →