
Shavi Coffee Roasters
Santa Monica · Colombia · Passion Fruit Co-Ferment · Competition Lot
Santa Monica · Colombia · Passion Fruit Co-Ferment · Competition Lot is a Quindio, Colombia, Honey Co-Ferment, Castillo coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Honey Co-Ferment
- Variety
- Castillo
- Producer
- Jairo Arcila
Available Sizes▾
- 340g — $40.00 ($11.76/100g)
- 907g — $95.00 ($10.47/100g)
- 2267g — $230.00 ($10.15/100g)

Santa Monica · Colombia · Passion Fruit Co-Ferment · Competition Lot
Santa Monica · Colombia · Passion Fruit Co-Ferment · Competition Lot is a Quindio, Colombia, Honey Co-Ferment, Castillo coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Honey Co-Ferment
- Variety
- Castillo
- Producer
- Jairo Arcila
Available Sizes
- 340g — $40.00 ($11.76/100g)
- 907g — $95.00 ($10.47/100g)
- 2267g — $230.00 ($10.15/100g)
Description
Process Honey Co-Ferment Country Colombia Region Quindio Altitude 2000 masl Variety Castillo Partnered Since 2026 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Honey Co-Ferment Country Colombia Region Quindio Altitude 2000 masl Variety Castillo Partnered Since 2026 Process Honey Co-Ferment Country Colombia Region Quindio Altitude 2000 masl Variety Castillo Partnered Since 2026
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
$24.00

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
$21.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
$22.00