
Skylark Coffee
Twilight Decaf
Twilight Decaf is a Ethiopia, Sugar cane decaf, done in Bremen Germany, Heirloom coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $19.89 ($7.96/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Twilight Decaf
Twilight Decaf is a Ethiopia, Sugar cane decaf, done in Bremen Germany, Heirloom coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $19.89 ($7.96/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Sugar cane decaf, done in Bremen Germany Heirloom

Ethiopia - Decaf UVVW - Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Brandywine Coffee Roasters
$26.00
287 Ethiopia G4 Tade GG Natural Decaf
Shakiso, Guji, Sidama, Ethiopia Natura Heirloom
Philocoffea
$12.00

Sugarcane Decaf
GUJI, ETHIOPIA Natural, then EA Decaffeination
Black & White
$21.00

Decaf Ethiopia Sidamo
Ethiopia Natural, sundried on raised beds
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00
![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
Ethiopia Washed / Mountain waster process Heirloom
Townsfolk Coffee
$10.00

EA Decaf - Syoum Family - Guji Natural
Ethiopia Natural
Paso Paso
$13.38
Description
Introducing Twilight, our new all-rounder decaf. It was nearing the end of the day for affordable and delicious decafs on the market, so we decided to get creative. Historically high green coffee prices and increased demand for decafs using the ethyl acetate (‘sugar cane’) process have caused supply shortages and MUCH higher costs, but we don’t think you should have to go without tasty decaf at reasonable prices. So here’s our strategy: We’re finding less expensive coffees that we think (based on our experience) will make for a sweet, chocolatey decaf. We’re sending them off to be decaffeinated as a special order and bringing them to you at prices that can work for all of us — farmers, cafes, Skylark, and coffee drinkers. With Twilight, you'll get reliably accessible coffee with satisfying notes of chocolate, biscuit, and cherry cola. Typically, importers make the choices and take the chances on which coffees to decaffeinate. It’s not always easy to predict how a decaffeinated coffee will turn out, and the minimum order for decaffeination is 4 tonnes, so it’s not usually a risk roasters want to take. However, we believe there are plenty of special yet affordable coffees out there that will taste great decaffeinated, so we’re willing to roll the dice. Right now, Twilight is a washed processed coffee from our friends at Bette Buna in Guji Ethiopia. It was a very fresh crop ‘grade 4’ coffee when we got our hands on it, so the producers paid less for the sorting of the green coffee. We’ve run it through our optical colour sorter to make it more consistent, and it’s tasting delicious. Everybody wins, and we’ll continue looking for opportunities to make decafs with impact throughout our supply chain for the foreseeable future. Elevation: 1400-2100 MASL Varietal: Heirloom Cup Score: 84.75 Price paid per KG: £10.19 Process: Sugar cane decaf, done in Bremen Germany
More from Skylark Coffee

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
$53.05

Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
$33.16

Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
$29.18

Guatemala Fredy Orantes Natural
$25.20

Colombia Edinson Argote Castillo Washed
$22.55

Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
$19.89
![[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / 200g](https://baseec-img-mng.akamaized.net/images/item/origin/4cb424531c9c5848bde9d53b6942d161.jpg?imformat=generic&q=90&im=Resize,width=1200,type=normal)




