
Talking Crow Coffee Roasters
Decaf Colombia Huila
Decaf Colombia Huila is a Colombia, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $64.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Decaf Colombia Huila
Decaf Colombia Huila is a Colombia, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $64.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
Similar coffees across all roasters

Decaf Colombia Huila Fortune
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila Washed & Swiss Water Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Resident Coffee Roasters
$21.00

Decaf
Cauca, Colombia Swiss Water Process
Elixr Coffee
$18.00

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Decaf de Huila
Huila, Colombia Washed; EA "Sugar-cane" Processed Castillo, Caturra, Colombia
Regalia Coffee
$26.00

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

Decaf Cadefihuila Medium, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00
Description
Colombian coffees are famous for its unmistakable mild, but rich taste and aroma. This coffee comes from the Camino Real wet mill as a regional selection by Anthem Imports. The coffee is carefully sourced from multiple day lots to create a consistent blend of 90% Supremo and 10% Excelso graded coffee. Swiss Water Process Decaf Acidity: Low/Medium Aroma: Black cherry, toasted walnut, chocolate brownie Body: Medium/Balanced Milling Process: Washed Tasting Notes: Toasted walnut, Chocolate brownie, Orange, Hint of rose The growing altitude: 1100-1900 meters above sea level. The varietals for Colombia El Camino Real are Typica, Caturra, and Castillo. The harvest period is September - December. How Swiss Water Process decaf works →
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Honduras Comayagua
$21.50

Regular Colombia Huila Supremo
$23.50

Decaf Brazil Cerrado
$22.00








