
Talking Crow Coffee Roasters
Regular Honduras Comayagua
Regular Honduras Comayagua is a Honduras, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $21.50 ($6.32/100g)
- 907g — $57.00 ($6.28/100g)
- 2267g — $143.00 ($6.31/100g)

Regular Honduras Comayagua
Regular Honduras Comayagua is a Honduras, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $21.50 ($6.32/100g)
- 907g — $57.00 ($6.28/100g)
- 2267g — $143.00 ($6.31/100g)
Similar coffees to this Honduras Washed

Honduras Cafico - Regenerative Organic Certified®
Corquin, Copan, Honduras Washed Catuai, Lempira, Pacas
Equator Coffees
$21.00

Honduras - Sendero De Luz
Montecillos, Comayagua, Honduras Washed Catuai
SK Coffee
$25.00

las botijas
comayagua, honduras fully washed pacamara
Walnuts Coffee
$28.00

Honduras Gesha Set
Honduras Washed Gesha
Wonderstate Coffee
$39.00

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
Honduras Natural Catuai
Nostos Coffee
$25.20
Description
A standout organic microlot from the Guama Danta region in Comayagua, Honduras. This lot represents the best of Guama Danta: high‑elevation clarity, organic cultivation, and careful washed processing that preserves sweetness and structure. It's approachable, elegant, and consistently delicious. Acidity: Medium Aroma: Sweet Body: Medium Milling Process: Washed Tasting Notes: Cocoa powder, praline, brown spice, hazelnut, red apple Special Features: Fair Trade Organic The growing altitude for this heirloom varietal is 1400 - 1650 meters above sea level. The harvest period is December - March
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Decaf Colombia Huila
$24.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Colombia Huila Supremo
$23.50

Decaf Brazil Cerrado
$22.00

