
Talking Crow Coffee Roasters
Regular Mexico Terruno Nayarita
Regular Mexico Terruno Nayarita is a Mexico, Natural, Sun-dried coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Natural, Sun-dried
Available Sizes▾
- 340g — $22.50 ($6.62/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $151.00 ($6.66/100g)

Regular Mexico Terruno Nayarita
Regular Mexico Terruno Nayarita is a Mexico, Natural, Sun-dried coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Natural, Sun-dried
Available Sizes
- 340g — $22.50 ($6.62/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $151.00 ($6.66/100g)
Similar coffees to this Mexico Natural, Sun-dried

Mexico Las Tejedoras
Chiapas, Mexico Washed Bourbon+ Typica
Ceremony Coffee Roasters
$23.00

Mexico Chiapas
Mexico, Chiapas, Mexico
Prairie Lily
$17.65

JOSÉ ARGÜELLO
Chiapas, Mexico Natural
Sweet Bloom
$24.00

Mexico - Chiapas
Chiapas, Mexico Washed
SK Coffee
$25.00

Gamaliel Ríos Ortíz, Mexico - Natural Process Peñasco
Mexico Natural Peñasco
Vivid Coffee Roasters
$24.00

Mexico Paraiso
Chiapas, Mexico Washed Caturra, Typica, Bourbon, Marsellesa
Driftaway Coffee
$18.00
Description
The Terruno Nayarita is one of the best Mexican coffees. It has full body, sweet berry-buttery nut aroma, a smooth finish and bright acidity, meaning the flavor pops. This coffee is shade grown from the Communities of Origin of Huaynomota, La Yerba, Cordondel Jilguero, el Cuarenteno. Acidity: Bright Aroma: Fruity, floral Body: Heavy/Full Milling Process: Natural, Sun-dried Tasting Notes: Floral, Fruit, Chocolate Special Features: Shade Grown The Arabica Varietal are Bourbon, Catuai, Caturra, Mundo Novo. The Growing Altitude is 1020 meters above sea level. The Harvest period is November - March.
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Decaf Colombia Huila
$24.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Honduras Comayagua
$21.50

Regular Colombia Huila Supremo
$23.50

