BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Decaf Blend Ozark Goodness
USA|Talking Crow Coffee Roasters

Talking Crow Coffee Roasters

$21.00340gIn Stock

Decaf Blend Ozark Goodness

Decaf Blend Ozark Goodness is a El Salvador, Natural, washed, coffee from Talking Crow Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Talking Crow Coffee Roasters

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural, washed,
Available Sizes▾
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Description

This coffee blend from Brazil, Guatemala, and El Salvador has a rich and complex cup profile that balances sweetness, body, and acidity.   Swiss Water Process Decaf Acidity: Medium/balanced Aroma: Nutty, sweet Body: Rich/Creamy  Milling Process: Natural, washed,  Tasting Notes :  Chocolate, roasted almonds, candied pecans, cinnamon, slight orange, blueberry,  Roast Level:  Dark The natural processed Brazilian Coffee from the Varginha region located in the southern region of Minas Gerais, has a low acidity and full body. It provides a rich, chocolatey base with subtle nutty undertones that can be reminiscent of roasted almonds and adds a smooth and creamy texture.   The fully washed Guatemala coffee from Huehuetenango is celebrated for its bright acidity and fruity flavors. It has a sugar-browning sweetness that’s detected in flavor notes of baker’s chocolate, candied pecans and slight cinnamon. A hint of citrus complements the sweetness of the Brazilian beans.   The washed beans from El Salvador in the Apaneca region are produced by the Silva family and Beneficio San Victor. It has medium acidity and a balanced, multifaceted flavor profile of blueberry, brown sugar, and toast.   Get ready for enjoy this symphony of flavors. The Brazilian beans provide a smooth, creamy foundation. The Guatemalan beans introduce a refreshing fruity brightness, and the Salvadoran beans weave in a rich complexity and warmth.

About Talking Crow Coffee Roasters

Location
Arkansas, United States
Region
North America
Visit Talking Crow Coffee Roasters →