
Talking Crow Coffee Roasters
Half-Caf Mexico
Half-Caf Mexico is a Mexico, Natural, Sun-dried, Washed, Patio Dryed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Natural, Sun-dried, Washed, Patio Dryed
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $61.00 ($6.73/100g)
- 2267g — $153.00 ($6.75/100g)

Half-Caf Mexico
Half-Caf Mexico is a Mexico, Natural, Sun-dried, Washed, Patio Dryed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Natural, Sun-dried, Washed, Patio Dryed
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $61.00 ($6.73/100g)
- 2267g — $153.00 ($6.75/100g)
Similar coffees to this Mexico Natural, Sun-dried, Washed, Patio Dryed

Half Caff
Mexico Washed Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Square Mile Coffee Roasters
$30.84

Mexico Chiapas
Mexico, Chiapas, Mexico
Prairie Lily
$17.65

Mexico Las Tejedoras
Chiapas, Mexico Washed Bourbon+ Typica
Ceremony Coffee Roasters
$23.00

Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
Chiapas Caturra, Costa Rica, Marsellesa, & Typica
Vibrant Coffee Roasters
$11.15

Mexico - Chiapas
Chiapas, Mexico Washed
SK Coffee
$25.00

Decaf Mexico Light
Mexico washed Typica, Bourbon, Caturra (organic certified)
Rabbit Hole Roasters
$14.12
Description
The Terruno Nayarita is one of the best Mexican coffees. It has full body, sweet berry-buttery nut aroma, a smooth finish and bright acidity. Combined with our Shade grown Swiss Water Process Decaf Chiapas which has a delicate body and a gentle sweetness, together as a Half-Caf we detect flavor notes of ever so slight citrus, brown sugar and chocolate. This coffee is shade grown from the Communities of Origin of Huaynomota, La Yerba, Cordondel Jilguero, el Cuarenteno. Acidity: Medium Aroma: fruity, floral, nutty Body: Full/Round Milling Process: Natural, Sun-dried, Washed, Patio Dryed Flavor: Chocolate, fruit, floral, brown sugar Special Features: Shade Grown The growing altitude is 900-1100 meters above sea level. The varietals is Bourbon, Catuai, Caturra, Criollo, Mundo Novo, and Typica. The harvest period is November - May.
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Decaf Colombia Huila
$24.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Honduras Comayagua
$21.50

Regular Colombia Huila Supremo
$23.50



