
Talking Crow Coffee Roasters
Decaf Brazil Cerrado
Decaf Brazil Cerrado is a Brazil, Natural coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $58.50 ($6.45/100g)
- 2267g — $146.50 ($6.46/100g)

Decaf Brazil Cerrado
Decaf Brazil Cerrado is a Brazil, Natural coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $58.50 ($6.45/100g)
- 2267g — $146.50 ($6.46/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural

Decaf
Mogiana Region, São Paulo & Minas Gerais, Brazil Swiss Water Process – 99.9% Caffeine-Free Brazilian Field Blend
Modcup Coffee
$22.50

Assembly Decaf — Brazil
Brazil Natural
Assembly Coffee London
$17.00

Decaf
Cauca, Colombia Swiss Water Process
Elixr Coffee
$18.00

DECAF - LIFE AFTER DEATH - Brazil
Brazil, Minas Gerais - DECAF Natural, DECAF Catuai, Mundo Novo
Dark Arts Coffee
$8.00

Brazil Tarsila - natural
Brazil Natural mixed varieties
Kaffeelix
$12.83

DECAF COCOA BOMB: Brazil Minas Gerais
Minas Gerais Natural Decaf SWP Mundo Novo, Catuai
Pirates of Coffee
$15.00
Description
Most Brazilian coffees are allowed to dry with the fruity mucilage still attached to the bean resulting in extra sweetness often with nutty notes and fairly low acidity. Swiss Water Process Decaf Acidity: Low/mild Aroma: Roasted almonds, sweet Body: Creamy Milling Process: Natural Tasting Notes : Dark chocolate, almonds The Growing Altitude is 1100 - 1300 meters above sea level. The Brazil Padrao Ouro is made of the Caturra, Catuai, and Mundo Novo varietals and comes from the Savannah Rain Forest Alliance farm in the Da Terra region. The harvest period is May - August. How Swiss Water Process decaf works →
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Decaf Colombia Huila
$24.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Honduras Comayagua
$21.50

Regular Colombia Huila Supremo
$23.50


