
Tandem Coffee Roasters
West End Blues
West End Blues is a Changes with the seasons coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Changes with the seasons
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 907g — $44.00 ($4.85/100g)
- 2267g — $95.00 ($4.19/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

West End Blues
West End Blues is a Changes with the seasons coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Changes with the seasons
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 907g — $44.00 ($4.85/100g)
- 2267g — $95.00 ($4.19/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)
Similar coffees across all roasters

WEST COAST - Panther Coffee Blend
Panther Coffee
$23.00

Northwesterly
Olympia Coffee Roasting
$20.00

Weekender Blend
Elixr Coffee
$18.00

Sweater Weather - Blend
Tiny Arms Coffee
$24.00

EAST COAST - Panther Coffee Blend
Panther Coffee
$21.00

Technicolour
Ethiopia, Brazil Washed, Natural
FUNK Coffee
$16.94
Description
Traditional in name only, West End Blues is a complex blend of flavors and textures. Fruity but not fruit-forward, grounded in chocolate and sparkling with zesty notes of baking spices and tea, WEB shines when combined with milk but stands on its own as a killer drip coffee.
About Tandem Coffee Roasters
- Location
- Maine, United States
- Region
- North America
More from Tandem Coffee Roasters

Alejandrina Maytan - Peru
$29.00

Kambarare - Kenya
$21.00

Hamasho Borena - Ethiopia
$23.00

Tima - Guji, Ethiopia
$26.00

Kivanga - Kenya
$20.00

Shoondhisa Natural - Ethiopia
$18.00









