
Traffic Coffee
ROBERTA & EDUARDO
ROBERTA & EDUARDO is a Cerrado Mineiro, Brazil, anaerobic yeast fermentation, Acaua Novo coffee from Traffic Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cerrado Mineiro, Brazil
- Process
- anaerobic yeast fermentation
- Variety
- Acaua Novo
- Producer
- Roberta & Eduardo Soares Pereira
Available Sizes▾
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 907g — $47.65 ($5.25/100g)
- 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

ROBERTA & EDUARDO
ROBERTA & EDUARDO is a Cerrado Mineiro, Brazil, anaerobic yeast fermentation, Acaua Novo coffee from Traffic Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cerrado Mineiro, Brazil
- Process
- anaerobic yeast fermentation
- Variety
- Acaua Novo
- Producer
- Roberta & Eduardo Soares Pereira
Available Sizes
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 907g — $47.65 ($5.25/100g)
- 2267g — $95.30 ($4.21/100g)
Similar coffees to this Cerrado Mineiro, Brazil anaerobic yeast fermentation Acaua Novo

Passeio
Sul-de-minas, Brazil Pulped natural Yellow Catuai, Mundo Novo, Acaia
Shokunin Coffee
$12.54

/001³ Brazil — São Domingos
São Paulo, Brazil Natural Acaia
Eight Ounce Coffee
$23.99

BRAZILIA OLHOS D`AGUA
Brazilia naturală
Bob Coffee Lab
$11.89

Brazil - Santuario Sul Sudan Rume Washed
Carmo De Minas Washed Sudan Rume
Archers Coffee
$14.98

Tanat - Boa Esperança
Brazil N/A Yellow Catuaí, Mundo Novo
Entropica Coffee
$19.00

Regular Brazil Cerrado
Brazil Pulped Natural
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00
Description
Farmer: Roberta & Eduardo Soares Pereira Origin: Cerrado Mineiro, Brazil Process: anaerobic yeast fermentation Varietal: Acaua Novo Roast level: Light In the cup: chocolate ganache, violets, lulo






