BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Varta Coffee

Varta Coffee is a specialty coffee roaster based in New Jersey, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Varta Coffee.

Top origins
India
Common processes
Washed, Honey, Anaerobic Natural
New in last 30 days
5 (1.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-01
Latest restock
2026-09-07

4 coffees in stock (5 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Gudness
USA|Varta Coffee
In StockUncommon

$18.00 · 227g · $7.93/100g

Details

Origin
Bababudangiri, Tamil Nadu
Process
Anaerobic Natural
Variety
SLN 9
Producer
Karadykan Estate
Calico
USA|Varta Coffee

$18.00 · 227g · $7.93/100g

Details

Origin
Karnataka, India
Process
Honey
Variety
SLN 795
Producer
Gungegiri Estate
Yele
USA|Varta Coffee

$18.00 · 227g · $7.93/100g

Details

Origin
Karnataka, India
Process
Honey
Variety
Chandragiri
Producer
Biccode Estate
Yercaud
USA|Varta Coffee

$16.00 · 227g · $7.05/100g

Details

Origin
Yercaud, Tamil Nadu
Process
Washed
Variety
S795