
Tandem Coffee Roasters
Faver Ninco - Santa Maria, Huila, Colombia
Faver Ninco - Santa Maria, Huila, Colombia is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes▾
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 226g — $21.00 ($9.29/100g)
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 340g — $30.00 ($8.82/100g)
- 907g — $66.00 ($7.28/100g)
- 907g — $67.00 ($7.39/100g)
- 2267g — $145.00 ($6.40/100g)
- 2267g — $146.00 ($6.44/100g)

Faver Ninco - Santa Maria, Huila, Colombia
Faver Ninco - Santa Maria, Huila, Colombia is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 226g — $21.00 ($9.29/100g)
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 340g — $30.00 ($8.82/100g)
- 907g — $66.00 ($7.28/100g)
- 907g — $67.00 ($7.39/100g)
- 2267g — $145.00 ($6.40/100g)
- 2267g — $146.00 ($6.44/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Pink Bourbon

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00

Faver Ninco - Pink Bourbon - Washed - Colombia 250g
Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
Norma Supply Co.
$25.00

Faver Ninco: Pink Bourbon
Santa Maria, Colombia Washed Pink Bourbon
Eight Ounce Coffee
$23.99

Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
Santa María, Huila Washed Pink Bourbon
Vibrant Coffee Roasters
$11.70

SEPTEMBER - Faver Ninco - Colombia - Washed Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Speciality Coffee CA
$22.00

Filter | Faver Ninco, Colombia
Colombia Washed Pink Bourbon
Fluid Collective
$21.13
Description
This is the first of three Pink Bourbon lots we’ll be featuring from the main harvest at Finca Costa Rica, Faver Ninco’s 10-hectare farm in Santa Maria. At just over 2,000 masl, Finca Costa Rica experiences cooler temperatures than much of the region, with more limited sunlight and less regular rainfall. These factors combine to produce more sporadic flowering and nearly year-round picking. Within that fluid cycle, Finca Costa Rica still has a defined main harvest season that runs from May to August, with this first lot coming from the early and peak portions of the harvest. This coffee presents with layered flavors, brisk acidity, and light florality, with notes of bright red fruit, herbal tea, and honeyed sweetness.
About Tandem Coffee Roasters
- Location
- Maine, United States
- Region
- North America
More from Tandem Coffee Roasters

Alejandrina Maytan - Peru
$29.00

Kambarare - Kenya
$21.00

Hamasho Borena - Ethiopia
$23.00

Tima - Guji, Ethiopia
$26.00

Kivanga - Kenya
$20.00

Shoondhisa Natural - Ethiopia
$18.00


