
Wes Ngopi
Senae
Senae is a Gogogu | Sao Paolo, Natural | Pulp Natural, Heirloom | Multivariety coffee from Wes Ngopi.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gogogu | Sao Paolo
- Process
- Natural | Pulp Natural
- Variety
- Heirloom | Multivariety
Available Sizes▾
- 200g — $12.34 ($6.17/100g)
- 400g — $19.20 ($4.80/100g)
- 1000g — $32.92 ($3.29/100g)

Senae
Senae is a Gogogu | Sao Paolo, Natural | Pulp Natural, Heirloom | Multivariety coffee from Wes Ngopi.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gogogu | Sao Paolo
- Process
- Natural | Pulp Natural
- Variety
- Heirloom | Multivariety
Available Sizes
- 200g — $12.34 ($6.17/100g)
- 400g — $19.20 ($4.80/100g)
- 1000g — $32.92 ($3.29/100g)
Similar coffees across all roasters

Adanech
Guji, Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Steady State Roasting
$19.50

Ethiopia Yirgacheffe Supernatural
Ethiopia Natural
Klatch Coffee
$24.95

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

Ethiopia Guji Shakiso
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$13.61

Adamo – Gibirinna 74110 & Serto 74112
Ethiopia Natural Gibirinna 74110 & Serto 74112
Sweven Coffee
$19.89
Description
"Upon grounding, the dry aroma is strawberries, peach, pistachio and toffee. At first sip, it exhabits flavour of chocolate-covered strawberry wafer, acompanied by aroma of peach and blueberry. It exhibit a full-bodied character and leaves a creamy almost pistachio like and pleasantly sweet afterstaste." "Senae" in Amharic refers to the month of June, which also marks the official beginning of the rainy season in Ethiopia. It is a crucial period in coffee farming as it encompasses coffee flowering, fruit initiation, and the early development of coffee, typically occurring from June to September. To celebrate this significant time, we have carefully chosen a natural Ethiopian coffee from Gogogu and blended it with a Brazilian natural variety, symbolizing our deep connection with coffee. This blend showcases a delightful combination of modern red fruit notes and a rich, full-bodied chocolate profile, appealing to coffee enthusiasts from diverse backgrounds and brewing preferences. Whether enjoyed as an espresso or a filtered brew, it provides a comforting and satisfying experience. Variety : Heirloom | Multivariety Altitude : 2200 | 1000 masl Process : Natural | Pulp Natural Origin : Gogogu | Sao Paolo
More from Wes Ngopi

Costa Rica - La Lia - Etiope 47 Red Honey
$8.23

Ethiopia - Bochessa - Natural (2026 #1 ToH Lot)
$10.29

Kenya - Kiambu Riara Estate AA
$6.45

Colombia - CGLE Cerro Azul - Geisha Natural
$10.29

Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
$8.23

Colombia - Aponte - Blackberry Honey
$10.29




