
Josie Coffee
Framework
Framework is a Papua New Guinea / Colombia / Ethiopia, Washed Process / Natural Process coffee from Josie Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Papua New Guinea / Colombia / Ethiopia
- Process
- Washed Process / Natural Process
Available Sizes▾
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 500g — $25.00 ($5.00/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Framework
Framework is a Papua New Guinea / Colombia / Ethiopia, Washed Process / Natural Process coffee from Josie Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Papua New Guinea / Colombia / Ethiopia
- Process
- Washed Process / Natural Process
Available Sizes
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 500g — $25.00 ($5.00/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
Similar coffees across all roasters

FUNCTION
Huila, Colombia / Jimma, Ethiopia Washed / Natural Mixed Field Blends
Hex
$19.00

Punch Bowl
Colombia, Ethiopia Natural Various
Dune Coffee Roasters
$20.00

Fika
Ethiopia Natural
Johan & Nyström
$25.09

Equator Blend
Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala Multiple Multiple
Equator Coffees
$18.50

Mocha Java Blend Fair Trade Organic
Ethiopia, Guatemala, Sumatra Multiple Multiple
Equator Coffees
$20.00

Way Out Blend Organic
Brazil & Colombia Washed
Steady State Roasting
$20.00
Description
Framework is the next step up from Foundation, built on the same idea, but with a little more fruit, more complexity and a bit more lift in the cup. The base of the blend comes from the same two washed coffees we use in Foundation. Baroida Estate from Papua New Guinea brings sweetness, body and structure. La Orquídea from Tolima, Colombia adds balance, soft fruit and a clean chocolatey backbone. Both are sourced through Sucafina and both do the steady, important work of making the blend feel complete. From there, we add Shentawene G2 Natural from Ethiopia, sourced through Café Imports. This is the part of the blend that gives Framework its more expressive edge. It brings the stewed fruit, apricot and aromatic sweetness, modern but recognisably classic and every bit suited to being and all day, everyday blend. That's the point of Framework. Familiar, easy to drink and still very good with milk, but it has a little more going on than Foundation. Levels of complexity, built on our foundation. COMPONENTS: PNG Baroida Estate Washed / Colombia La Orquídea Washed / Ethiopia Shentawene G2 Natural ORIGIN: Papua New Guinea / Colombia / Ethiopia PROCESSING: Washed Process / Natural Process NOTES: Stewed Fruit / Apricot / Caramel
More from Josie Coffee

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Natural Process
$17.00

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Special Prep Washed Process
$17.00

Colombia - Divino Niño - Geisha - Washed Process
$26.00

Foundation
$15.00

Decaf - Colombia - Elias Roa Parra - EA Process
$15.00

Showcase
$16.00











