BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Josie Coffee

Josie Coffee is a specialty coffee roaster based in New South Wales, Australia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Josie Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Washed Process
New in last 30 days
4 (1.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-29
Latest restock
2026-09-16

7 coffees in stock (139 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Natural Process
Australia|Josie Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

3 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $31.00 ($6.20/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
Gedeb/Yirgacheffe/Ethiopia
Process
Natural Process
Variety
Heirloom Varieties
Producer
Chelchele Station
Ethiopia - Chelchele Washing Station - Special Prep Washed Process
Australia|Josie Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

3 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $31.00 ($6.20/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
Gedeb/Yirgacheffe/Ethiopia
Process
Special Preparation Washed Process
Variety
Heirloom Varieties
Producer
Chelchele Station
Colombia - Divino Niño - Geisha - Washed Process
Australia|Josie Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

Details

Origin
Suaza/Huila
Process
Washed Process
Variety
Geisha
Framework
Australia|Josie Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $25.00 ($5.00/100g)
  • 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea / Colombia / Ethiopia
Process
Washed Process / Natural Process
Foundation
Australia|Josie Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $25.00 ($5.00/100g)
  • 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea / Colombia
Process
Washed Process
Decaf - Colombia - Elias Roa Parra - EA Process
Australia|Josie Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $28.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $46.00 ($4.60/100g)

Details

Origin
Colombia
Showcase
Australia|Josie Coffee

$16.00 · 250g · $6.40/100g

3 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 500g — $29.00 ($5.80/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)