
49th Parallel Coffee Roasters
Ecuador La Papaya Sidra Filter Roast
Ecuador La Papaya Sidra Filter Roast is a Ecuador - Saraguro Formation, Loja, Washed, Sidra coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ecuador - Saraguro Formation, Loja
- Process
- Washed
- Variety
- Sidra
- Producer
- Juan Peña, Hacienda La Papaya
Available Sizes▾
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Ecuador La Papaya Sidra Filter Roast
Ecuador La Papaya Sidra Filter Roast is a Ecuador - Saraguro Formation, Loja, Washed, Sidra coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ecuador - Saraguro Formation, Loja
- Process
- Washed
- Variety
- Sidra
- Producer
- Juan Peña, Hacienda La Papaya
Available Sizes
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $137.00 ($6.04/100g)
Similar coffees to this Ecuador - Saraguro Formation, Loja Washed Sidra

Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad
Intag Valley, Imbabura Province Wave Washed Sidra
Archers Coffee
$26.68

Juan Pena Sidra {Filter}
Ecuador Washed Sidra
CoolBeans
$16.00

Ecuador, El Alisal, Sidra, Washed
Ecuador, Loja Washed Sidra
MOK
$36.41

Coffee La Josefina Sidra Washed
Washed Sidra
Terres de Café
$28.90

Finca Soledad - Washed Sydra
Ecuador Washed Sidra
Poma Coffee
$47.00

Filter Roast 250g: El Porvenir - Sidra - washed
Palestina washed Sidra
Talo Coffee
$18.26
Description
Producer: Juan Peña, Hacienda La Papaya Country: Ecuador Region: Saraguro Formation, Loja Elevation: 1800 - 2200 masl Variety: Sidra Process Method: Washed Roast Level: Medium Light Filter Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00