
49th Parallel Coffee Roasters
Epic Espresso
Epic Espresso is a Guatemala - Huehuetenango, Washed Process, Bourbon, Caturra, Catuai coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala - Huehuetenango
- Process
- Washed Process
- Variety
- Bourbon, Caturra, Catuai
- Producer
- Vides Family Farms
Available Sizes▾
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Epic Espresso
Epic Espresso is a Guatemala - Huehuetenango, Washed Process, Bourbon, Caturra, Catuai coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala - Huehuetenango
- Process
- Washed Process
- Variety
- Bourbon, Caturra, Catuai
- Producer
- Vides Family Farms
Available Sizes
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)
Similar coffees to this Guatemala - Huehuetenango Washed Process Bourbon, Caturra, Catuai

Las Amapolas
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Guatemala Espresso
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Catuai
HAYB
$8.60

Doppelganger Espresso
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12

Sweet Habit Espresso
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Las Amapolas - 35g
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.30
Description
Producer: Vides Family Farms Country: Guatemala Region: Huehuetenango Elevation: 1500 - 2000 m.a.s.l. Variety: Bourbon, Caturra, Catuai Roast Level: Light Espresso
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00






