
49th Parallel Coffee Roasters
Organic French Roast
Organic French Roast is a Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz, Catuai, Caturra coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~96d 2h
Details
- Origin
- Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz
- Variety
- Catuai, Caturra
- Producer
- Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio
Available Sizes▾
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Organic French Roast
Organic French Roast is a Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz, Catuai, Caturra coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~96d 2h
Details
- Origin
- Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz
- Variety
- Catuai, Caturra
- Producer
- Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio
Available Sizes
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)
Similar coffees to this Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz Catuai, Caturra

French Roast Blend - Regenerative Organic Certified®
Nicaragua Jinotega, Nicaragua Madriz Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.75

Organic French Roast Blend
Nicaragua
Intelligentsia Coffee
$18.50

La Llamarada
Nicaragua Natural Caturra, Catuai, Marsellesa
Coava Coffee Roasters
$24.00

Coffee Los Pinos
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto Washed Blend
Terres de Café
$19.23

Evergreen
Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua Catuaí & Caturra
Workshop Coffee
$17.00

Montesol (Catuai), Nicaragua
Nicaragua Lavado Catuai
Atmans Coffee
$15.93
Description
Producer: Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio Country: Nicaragua Region: Las Sabanas municipality, Madriz Elevation: 1100-1500 m.a.s.l. Variety: Catuai, Caturra Roast Level: Dark Filter Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00




