BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Almanac Coffee

Almanac Coffee is a specialty coffee roaster based in Queensland, Australia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Almanac Coffee.

Top origins
Colombia, Burundi, Costa Rica
Common processes
NATURAL, YEAST NATURAL, HONEY LACTOBASILLUS
New in last 30 days
2 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-07
Latest restock
2026-09-15

9 coffees in stock (13 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

COLOMBIA - Red Symphony
Australia|Almanac Coffee

$21.77 · 250g · $8.71/100g

3 sizes
  • 250g — $21.77 ($8.71/100g)
  • 500g — $43.55 ($8.71/100g)
  • 1000g — $71.64 ($7.16/100g)

Details

Origin
HUILA, Colombia
Process
HONEY LACTOBASILLUS
Variety
CATURRA
COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
Australia|Almanac Coffee

$18.26 · 250g · $7.30/100g

3 sizes
  • 250g — $18.26 ($7.30/100g)
  • 500g — $36.52 ($7.30/100g)
  • 1000g — $57.60 ($5.76/100g)

Details

Origin
CALDAS, Colombia
Process
YEAST NATURAL
Variety
CASTILLO / COLOMBIA
COLOMBIA - Las Moras
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
PITALITO, Colombia
Process
NATURAL
Variety
CASTILLO
COSTA RICA - Coope Tarrazu
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
TARRAZU, Costa Rica
Process
NATURAL
Variety
CATURRA
GUATEMALA - El Durazno
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
SANTA ROSA, Guatemala
Process
ANAEROBIC NATURAL
Variety
CATURRA
DECAF - Sugar Cane Process
Australia|Almanac Coffee

$14.75 · 250g · $5.90/100g

3 sizes
  • 250g — $14.75 ($5.90/100g)
  • 500g — $29.50 ($5.90/100g)
  • 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Details

Origin
QUINDIO
Process
SUGAR CANE DECAF
Variety
CASTILLO
BURUNDI - Butegana
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
KAYANZA, Burundi
Process
YEAST NATURAL
Variety
RED BOURBON
CODEX
Australia|Almanac Coffee
In StockBlend

$11.24 · 250g · $4.50/100g

3 sizes
  • 250g — $11.24 ($4.50/100g)
  • 500g — $22.48 ($4.50/100g)
  • 1000g — $37.93 ($3.79/100g)
WHITE OAK
Australia|Almanac Coffee

$10.54 · 250g · $4.21/100g

3 sizes
  • 250g — $10.54 ($4.21/100g)
  • 500g — $21.07 ($4.21/100g)
  • 1000g — $35.82 ($3.58/100g)