
Almanac Coffee
DECAF - Sugar Cane Process
DECAF - Sugar Cane Process is a QUINDIO, SUGAR CANE DECAF, CASTILLO coffee from Almanac Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $14.75 ($5.90/100g)
- 500g — $29.50 ($5.90/100g)
- 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

DECAF - Sugar Cane Process
DECAF - Sugar Cane Process is a QUINDIO, SUGAR CANE DECAF, CASTILLO coffee from Almanac Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $14.75 ($5.90/100g)
- 500g — $29.50 ($5.90/100g)
- 1000g — $49.17 ($4.92/100g)
Similar coffees to this QUINDIO SUGAR CANE DECAF CASTILLO

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.53

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

Decaf Colombia - Sugarcane EA Washed
Valle Del Cauca Washed Sugarcane EA Caturra, Castillo
Noble Coyote
$8.00

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Valle Del Cauca, Colombian Decaf Coffee
Colombia, Valle del Cauca Sugarcane Decaf Castillo, Caturra
Superthing
$20.00
Description
PROCESS: SUGAR CANE DECAF REGION: QUINDIO VARIETAL: CASTILLO TASTE: NUTELLA, HAZELNUT, BISCUIT About: This coffee has a new decaffeination method called sugar cane processing. It starts as the green beans are sent into steam chambers to remove silver skin from the bean. They are then submerged in spring water and once saturated are sent to extractors where the beans have direct contact with Ethyl Acetate which (compound extracted from sugar cane) completely strips the coffee bean from any caffeine. The coffee is then dried in chambers to return it to the same moisture level it was prior to entering the decaffeination process. Due to only water and sugar cane being used, the bean preserves its inherent origin flavours.
About Almanac Coffee
- Location
- Queensland, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Almanac Coffee

COLOMBIA - Red Symphony
$21.77

COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
$18.26

COLOMBIA - Las Moras
$17.56

COSTA RICA - Coope Tarrazu
$17.56

GUATEMALA - El Durazno
$17.56

BURUNDI - Butegana
$17.56









