
Almanac Coffee
COLOMBIA - Las Moras
COLOMBIA - Las Moras is a PITALITO, Colombia, NATURAL, CASTILLO coffee from Almanac Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- PITALITO, Colombia
- Process
- NATURAL
- Variety
- CASTILLO
Available Sizes▾
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $35.12 ($7.02/100g)
- 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

COLOMBIA - Las Moras
COLOMBIA - Las Moras is a PITALITO, Colombia, NATURAL, CASTILLO coffee from Almanac Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- PITALITO, Colombia
- Process
- NATURAL
- Variety
- CASTILLO
Available Sizes
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $35.12 ($7.02/100g)
- 1000g — $55.49 ($5.55/100g)
Similar coffees to this PITALITO, Colombia NATURAL CASTILLO

Magdalena
Pitalito, Colombia Washed Caturra, Castillo, Colombia
Steady State Roasting
$19.00

COLOMBIA Risaralda
Colombia Castillo, Caturra, Colombia
Sump Coffee
$21.00

Colombia - Narino
La Union, Narino, Colombia Washed Castillo, Colombia
SK Coffee
$21.00

La Pradera Castillo Organic
Santander, Colombia Washed Castillo
Steady State Roasting
$26.00

Colombia - Inmaculada Coffee Sudan Rume Signature Lot T895
Pichindé, Valle del Cauca Natural Sudan Rume
Archers Coffee
$32.13

Colombia Popayán Cauca
Colombia Castillo
Klatch Coffee
$19.95
Description
PROCESS: NATURAL REGION: PITALITO VARIETAL: CASTILLO TASTE: RHUBARB, STICKY DATE, JAMMY About: This coffee is grown in fertile mountainous regions, the farm benefits from rich volcanic soils and a diverse natural environment that supports healthy coffee development and biodiversity. Many coffees labelled Las Moras come from Colombia’s Andean coffee belt, where steep mountain terrain creates highly fragmented farms and microclimates. This landscape naturally leads to a patchwork of small producers rather than large estates, with each farm often sitting at a slightly different elevation, slope, and exposure to wind and rainfall. That variation is a big reason Colombian coffees can show such distinct lot-to-lot characteristics even within short distances from eachother.
About Almanac Coffee
- Location
- Queensland, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Almanac Coffee

COLOMBIA - Red Symphony
$21.77

COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
$18.26

COSTA RICA - Coope Tarrazu
$17.56

GUATEMALA - El Durazno
$17.56

DECAF - Sugar Cane Process
$14.75

BURUNDI - Butegana
$17.56



