
Almanac Coffee
COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
COLOMBIA - La Esperanza (YEAST) is a CALDAS, Colombia, YEAST NATURAL, CASTILLO / COLOMBIA coffee from Almanac Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- CALDAS, Colombia
- Process
- YEAST NATURAL
- Variety
- CASTILLO / COLOMBIA
Available Sizes▾
- 250g — $18.26 ($7.30/100g)
- 500g — $36.52 ($7.30/100g)
- 1000g — $57.60 ($5.76/100g)

COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
COLOMBIA - La Esperanza (YEAST) is a CALDAS, Colombia, YEAST NATURAL, CASTILLO / COLOMBIA coffee from Almanac Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- CALDAS, Colombia
- Process
- YEAST NATURAL
- Variety
- CASTILLO / COLOMBIA
Available Sizes
- 250g — $18.26 ($7.30/100g)
- 500g — $36.52 ($7.30/100g)
- 1000g — $57.60 ($5.76/100g)
Similar coffees to this CALDAS, Colombia YEAST NATURAL CASTILLO / COLOMBIA

Colombia SL28 Yeast Natural
Huila, Colombia Yeast Natural SL28
Islet Coffee Lab
$26.51

Jairo Arcila Cherry
Colombia Washed, Cherry Co-Fermented Castillo
Monogram Coffee
$21.88

Colombia — CGLE Sudan Rume
Colombia Natural
Assembly Coffee London
$42.00

Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia
Colombia Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) Castillo
Taith Coffee
$25.86

Colombia Franky Hoyos Adv Natural
Colombia, Pitalito Advanced Natural Co-ferment Gesha
Perc Coffee
$17.00
Description
PROCESS: YEAST NATURAL REGION: CALDAS VARIETAL: CASTILLO / COLOMBIA TASTE: RASPBERRY, CHERRY, PUNCHY About: This yeast process combines traditional drying techniques with carefully selected fermentation cultures. After harvest, whole cherries are inoculated with specific yeast strains and left to ferment with the fruit intact. These yeasts guide the breakdown of sugars in a more controlled way, shaping how flavours develop while enhancing consistency and clarity in the final cup. By managing fermentation at this level, producers can highlight particular flavour pathways—often increasing sweetness, refining acidity, and building a more structured profile without losing the character of a natural process. This is 1 of 3 coffees I have from La Esperanza, all same variety and farm, but different processing methods.
About Almanac Coffee
- Location
- Queensland, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Almanac Coffee

COLOMBIA - Red Symphony
$21.77

COLOMBIA - Las Moras
$17.56

COSTA RICA - Coope Tarrazu
$17.56

GUATEMALA - El Durazno
$17.56

DECAF - Sugar Cane Process
$14.75

BURUNDI - Butegana
$17.56