
Almanac Coffee
COSTA RICA - Coope Tarrazu
COSTA RICA - Coope Tarrazu is a TARRAZU, Costa Rica, NATURAL, CATURRA coffee from Almanac Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- TARRAZU, Costa Rica
- Process
- NATURAL
- Variety
- CATURRA
Available Sizes▾
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $35.12 ($7.02/100g)
- 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

COSTA RICA - Coope Tarrazu
COSTA RICA - Coope Tarrazu is a TARRAZU, Costa Rica, NATURAL, CATURRA coffee from Almanac Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- TARRAZU, Costa Rica
- Process
- NATURAL
- Variety
- CATURRA
Available Sizes
- 250g — $17.56 ($7.02/100g)
- 500g — $35.12 ($7.02/100g)
- 1000g — $55.49 ($5.55/100g)
Similar coffees to this TARRAZU, Costa Rica NATURAL CATURRA

Costa Rican | Las Lajas | Natural
Costa Rica Natural Catuai, Caturra
Coffee Bros.
$13.40

Costa Rica, La Pastora
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica Washed Caturra & Catuai
Methodical Coffee
$21.32

Café Volcan Azul - Caturra
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul Natural Caturra
Terres de Café
$22.64

Coffee Volcan Azul Caturra - KG
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul Natural Caturra
Terres de Café
$81.81

Costa Rica - Cerro Alto Micromill - Catuai Natural
Central Valley, Costa Rica Natural Catuai
Wes Ngopi
$6.45

Volcan Azul: Caturra
West Valley, Costa Rica Natural Caturra
Eight Ounce Coffee
$25.99
Description
PROCESS: NATURAL REGION: TARRAZU VARIETAL: CATURRA TASTE: BLACKBERRY, RIBENA, SMOOTH About: Something that makes Tarrazú particularly interesting is how consistent its identity is with seasonal cycles, they have distinct wet and dry periods, and a harvest that happens in a relatively narrow window. This predictability allows producers and mills to operate with a high level of timing precision, especially when it comes to picking and drying. Costa Rica is also unique in that it legally prohibits the planting of lower-grade coffee varieties, meaning producers are required to grow higher-quality Arabica types. This has shaped the entire country’s output over time, pushing it toward a reputation for clarity and structure rather than volume.
About Almanac Coffee
- Location
- Queensland, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Almanac Coffee

COLOMBIA - Red Symphony
$21.77

COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
$18.26

COLOMBIA - Las Moras
$17.56

GUATEMALA - El Durazno
$17.56

DECAF - Sugar Cane Process
$14.75

BURUNDI - Butegana
$17.56


