
Almanac Coffee
COLOMBIA - Red Symphony
COLOMBIA - Red Symphony is a HUILA, Colombia, HONEY LACTOBASILLUS, CATURRA coffee from Almanac Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- HUILA, Colombia
- Process
- HONEY LACTOBASILLUS
- Variety
- CATURRA
Available Sizes▾
- 250g — $21.77 ($8.71/100g)
- 500g — $43.55 ($8.71/100g)
- 1000g — $71.64 ($7.16/100g)

COLOMBIA - Red Symphony
COLOMBIA - Red Symphony is a HUILA, Colombia, HONEY LACTOBASILLUS, CATURRA coffee from Almanac Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- HUILA, Colombia
- Process
- HONEY LACTOBASILLUS
- Variety
- CATURRA
Available Sizes
- 250g — $21.77 ($8.71/100g)
- 500g — $43.55 ($8.71/100g)
- 1000g — $71.64 ($7.16/100g)
Similar coffees to this HUILA, Colombia HONEY LACTOBASILLUS CATURRA

Berry Sweet
Quindio, Colombia Berry Co-fermented Honey Process Caturra
Mae Coffee Roasters
$40.00

Brayan Alvear - Colombia co-fermented with strawberry
Huila, Colombia Strawberry Co-fermentation Catuai, Caturra, Pink Bourbon
94 Celcius
$22.94

Colombia Andres Cardona Purple Honey
Colombia, Santa Bárbara Purple Honey Natural Castillo
Perc Coffee
$16.50

Colombia — Linarco Rodriguez Honey Geisha
Colombia Semi-Washed Geisha
Assembly Coffee London
$48.00
Description
PROCESS: HONEY LACTOBASILLUS REGION: HUILA VARIETAL: CATURRA TASTE: RASPBERRY, CHERRY, CONFECTIONARY About: This coffee is produced using a fermenting stage called Lactobacillus fermentation. This is a controlled process used in production where added Lactobacillus bacteria are encouraged to develop during fermentation. These bacteria are part of the same microbial family found in foods like yoghurt and sauerkraut, and in coffee they play a key role in shaping acidity, texture, and aromatic development. What makes lactobacillus fermentation particularly interesting is its predictability compared to traditional fermentations. By encouraging a bacterial pathway, producers can reduce variability and aim for specific outcomes in the coffee. However, it still requires careful monitoring, as over-fermentation or imbalances in microbial populations can quickly lead to undesirable results.
About Almanac Coffee
- Location
- Queensland, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Almanac Coffee

COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
$18.26

COLOMBIA - Las Moras
$17.56

COSTA RICA - Coope Tarrazu
$17.56

GUATEMALA - El Durazno
$17.56

DECAF - Sugar Cane Process
$14.75

BURUNDI - Butegana
$17.56