
Perc Coffee
Colombia Andres Cardona Purple Honey
Colombia Andres Cardona Purple Honey is a Colombia, Santa Bárbara, Purple Honey Natural, Castillo coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Santa Bárbara
- Process
- Purple Honey Natural
- Variety
- Castillo
- Producer
- Andres Cardona
Available Sizes▾
- 113g — $16.50 ($14.60/100g)
- 368g — $33.00 ($8.97/100g)
- 907g — $76.00 ($8.38/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Colombia Andres Cardona Purple Honey
Colombia Andres Cardona Purple Honey is a Colombia, Santa Bárbara, Purple Honey Natural, Castillo coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Santa Bárbara
- Process
- Purple Honey Natural
- Variety
- Castillo
- Producer
- Andres Cardona
Available Sizes
- 113g — $16.50 ($14.60/100g)
- 368g — $33.00 ($8.97/100g)
- 907g — $76.00 ($8.38/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Similar coffees to this Colombia, Santa Bárbara Purple Honey Natural Castillo

Berry Sweet
Quindio, Colombia Berry Co-fermented Honey Process Caturra
Mae Coffee Roasters
$40.00

Colombia Luz Helena Salazar 【Strawberry】
Quindio, Colombia Strawberry Infused Honey Castillo
Freak Coffee Roasters
$19.00
Cosmo Plum
Colombia Honey Field Blend
DAK
$18.15

Jairo Arcila | Colombia | Wine Yeast+Peach
Colombia Honey Castillo
St. Kilda Coffee
$39.25

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
Colombia Washed Castillo
Assembly Coffee London
$19.00
Description
A FRUITY-FUNKY-SWEET BANGER FROM ANDRES CARDONA! Andres Cardona is pushing the boundaries of coffee at his farm, Villa Lucía. Andres studied advanced processing techniques under his mentor, Felipe Trujillo. He’s known for his meticulous standards, experimental mindset, and delicious coffees. This lot begins with hand-picking perfectly ripe cherries, followed by careful sorting for quality. The cherries are then sealed in tanks and fermented for 96 hours in water with panela to a target sweetness of 15%. The coffee is then rinsed and dried in mechanical dryers to a moisture content of 11%. The result is sweet and fruity with fun, funky flavors, think raspberry sweetness, port wine depth, and chocolate lava cake decadence.





