BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Assembly House Espresso
UK|Assembly Coffee London

Assembly Coffee London

$15.00200gIn Stock

Assembly House Espresso

Assembly House Espresso is a Peru, Natural coffee from Assembly Coffee London.

In stock 30+ days

Buy from Assembly Coffee London

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Producer
Cajamarca Smallholders
Available Sizes▾
  • 200g — $15.00 ($7.50/100g)
  • 1000g — $59.00 ($5.90/100g)
  • 2000g — $107.00 ($5.35/100g)

Description

Assembly House Espresso Espresso is the ultimate expression of coffee's utility, versatility, and tactility. It needs to propose an enjoyable experience drunk black and paired with milk. Therefore, espresso should have prominent sweetness, low acidity, and viscous texture. To achieve these qualities with the Assembly House Espresso, we source coffees that naturally exhibit these characteristics. And then we roast them in ways that ensure they are fully optimised for espresso and also offer a delicious cup when brewed with all other methods - especially French Press. The Producer: Cajamarca Smallholders This lot brings together selected day lots from producers across the Cajamarca region, all high-altitude farms, harvested early in the season and processed on site. An intentional blend of 20% natural and the rest washed, for a profile that reflects the best of the region – creamy, sweet and smooth. A remarkable espresso.

About Assembly Coffee London

Location
United Kingdom
Region
Europe
Visit Assembly Coffee London →