
Assembly Coffee London
Brazil — Daterra Low Caffeine (Year 3)
Brazil — Daterra Low Caffeine (Year 3) is a Brazil, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Brazil — Daterra Low Caffeine (Year 3)
Brazil — Daterra Low Caffeine (Year 3) is a Brazil, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural

Daterra Aramosa
Brazil Anaerobic Natural Aramosa
Monogram Coffee
$28.94

Daterra
Cerrado Natural Yellow Catuai, Arara, Paraiso
Dayglow Coffee
$29.00

Half-Caf Brazil
Brazil Natural and Swiss Water Process
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Decaf Brazil Cerrado
Brazil Natural
Talking Crow Coffee Roasters
$22.00

Daterra {Filter}
Brazil Pulped Natural Yellow Catuai, Paraiso
CoolBeans
$20.00

Decaf
Mogiana Region, São Paulo & Minas Gerais, Brazil Swiss Water Process – 99.9% Caffeine-Free Brazilian Field Blend
Modcup Coffee
$22.50
Description
Brazil — Daterra Low Caffeine (Year 3) This lot is a blend of two coffee varieties with considerably reduced caffeine levels – Aramosa and Laurina. A hybrid of two different species – Arabica and Racemosa – Aramosa is prized for its subtle florality, notes of milk chocolate and around half the caffeine level of Arabica. Laurina, a naturally evolving hybrid of the Arabica variety Bourbon, is inherently very sweet and typically offers vibrant fruit flavours. With 25-50% of the caffeine content of regular Arabica beans, Laurina is extremely popular with coffee drinkers who are limiting their caffeine intake. Daterra has become synonymous with high-quality, low-caffeine coffees and this example is truly delicious. It’s smooth, medium-bodied and full of the sweet, nutty flavours Brazilian coffee is treasured for.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$27.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$27.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$27.00

Colombia — Maria Rodriguez
$27.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00