
Assembly Coffee London
Rwanda — Jonathan Ngoga Year 2
Rwanda — Jonathan Ngoga Year 2 is a Rwanda, Washed coffee from Assembly Coffee London.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $19.00 ($9.50/100g)
- 1000g — $80.00 ($8.00/100g)

Rwanda — Jonathan Ngoga Year 2
Rwanda — Jonathan Ngoga Year 2 is a Rwanda, Washed coffee from Assembly Coffee London.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $19.00 ($9.50/100g)
- 1000g — $80.00 ($8.00/100g)
Similar coffees to this Rwanda Washed

Rwanda Ngoma
Rwanda, Nyamasheke Washed Red Bourbon
Perc Coffee
$14.00

Rwanda Shangi Hills
Rwanda Washed Red Bourbon
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Rwanda Shangi Hills
Rwanda Washed Red Bourbon
Yaggy Road Roasting Co
$55.00

Kamwangi AA Washed
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Rose Coffee
$22.84
Description
Rwanda — Jonathan Ngoga Year 2 Cherries from Jonathan’s farm are processed as a dedicated single-producer lot at Muraho Trading Company’s Rugali washing station, alongside coffees from the surrounding smallholder community. The cherries are hand-sorted before being floated and pulped, with underripe or damaged fruit removed at each stage. The coffee is then fermented for around 12 hours in concrete tanks, with the parchment agitated several times throughout the process. After fermentation, it is washed and graded by density before being hand-sorted again and laid out to dry for around 30 days. The result is a vibrant coffee bursting with honeycomb sweetness and yuzu.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$28.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$28.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$28.00

Colombia — Maria Rodriguez
$28.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00