
Big Island Coffee Roasters
Kona Noir - 95 pts | Fruity, Rare 100% Kona, SL34
Kona Noir - 95 pts | Fruity, Rare 100% Kona, SL34 is a 100% Kona Coffee, Processed via the washed method using controlled fermentation with a champagne yeast., SL-34 Variety coffee from Big Island Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~4d 6h
Details
- Origin
- 100% Kona Coffee
- Process
- Processed via the washed method using controlled fermentation with a champagne yeast.
- Variety
- SL-34 Variety
Available Sizes▾
- 113g — $34.00 ($30.09/100g)
- 283g — $65.00 ($22.97/100g)
- 2267g — $490.00 ($21.61/100g)

Kona Noir - 95 pts | Fruity, Rare 100% Kona, SL34
Kona Noir - 95 pts | Fruity, Rare 100% Kona, SL34 is a 100% Kona Coffee, Processed via the washed method using controlled fermentation with a champagne yeast., SL-34 Variety coffee from Big Island Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~4d 6h
Details
- Origin
- 100% Kona Coffee
- Process
- Processed via the washed method using controlled fermentation with a champagne yeast.
- Variety
- SL-34 Variety
Available Sizes
- 113g — $34.00 ($30.09/100g)
- 283g — $65.00 ($22.97/100g)
- 2267g — $490.00 ($21.61/100g)
Similar coffees to this 100% Kona Coffee SL-34 Variety

KONA SL34
HOLUALOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii SL34
White Nene Coffee Roasters
$38.00

Hawaii Kona Farm Direct SL34 Washed
Hawaii Anaerobic Washed SL34
Julith Coffee
$31.31

Kona Tropical Punch — 100% Kona Coffee (Light Roast)
North Kona, Hawai‘i Washed with yeast fermentation Typica, SL34, Geisha
Paradise Coffee Roasters
$50.00

Kona Classic - Dark Roast
North Kona, Hawai‘i Typica and K7
Paradise Coffee Roasters
$25.00

KONA MAHINA
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii TRADITIONAL WASHED TYPICA
White Nene Coffee Roasters
$30.00

100% Kona Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00
Description
Origin: 100% Kona Coffee Roast: Medium Light Tasting Notes: Black cherry, wild honey, peach, ginger; richly aromatic, bright, complex, satiny-smooth finish. Coffee Variety & Process: SL-34 Variety | Processed via the washed method using controlled fermentation with a champagne yeast.
About Big Island Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Big Island Coffee Roasters

Lā Piha Makahiki Blend
$45.00

Kona Peaberry Coffee
$26.00

Moa'ula 'Ohana Blend
$21.00

Maui Mana
$15.00

Maui Mellow
$15.00

Kaʻu Morning Glory
$21.00





