
Bloom Coffee Roasters
Satchmo - Dark Roast
Satchmo - Dark Roast is a India, Washed, SL6 & SL9 coffee from Bloom Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $6.25 ($2.50/100g)
- 1000g — $20.00 ($2.00/100g)

Satchmo - Dark Roast
Satchmo - Dark Roast is a India, Washed, SL6 & SL9 coffee from Bloom Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $6.25 ($2.50/100g)
- 1000g — $20.00 ($2.00/100g)
Similar coffees across all roasters

Santarossa Blend
Central and South America Washed Various
Dune Coffee Roasters
$18.50

Vienna Roast
Chikmagalur, India Washed Arabica Catura, SLN- 795
Corridor Seven Coffee Roasters
$6.68

Medium-Dark Roasted Sola Blend
Simple Kaffa
$28.12

Dark Sumatra
Indonesia
Caffe Lusso
$22.00

Double Diamond Dark Blend
H&S
$17.00

BITTERSWEET - A medium-dark blend
Mexico
Mother Tongue Coffee
$24.00
Description
Elevation: 3200-3400 ft. Varietal: SL6 & SL9 Processing: Washed Roast: Medium Dark Tasting notes: Chocolate, Dark Caramel, and hints of Citrus Chocolate, Dark Caramel and hints of citrus, sounds to us like one of the magnificent trumpet solos of the one the only Louis Armstrong! For us, Louis Armstrong a.k.a. Satchmo is the epitome of balance, with a voice that can go from a deep, rich gravel to almost fragile falsettos. Every moment of every song is filled with gorgeous melody, depth and genius improvisations! “Satchmo” the blend, just like it’s muse, has pitch perfect sweetness, a deep body that swells like a crescendo, and a subtle “Vibratoesque” citrus acidity. A coffee that goes not toe to toe, but “Cheek to Cheek” with all accompaniments. The blend is on the darker side of a medium, and has the richness of chocolate and dark caramel, and a raspy acidity that can cut through whatever you throw at it, yes we’re looking at you milk and sugar. Satchmo makes the perfect espressos, moka pots, french presses, south indian filters, and what not, to get you a coffee that’ll make you see sit across and think “What a Wonderful World”
About Bloom Coffee Roasters
- Location
- Haryana, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Bloom Coffee Roasters

Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast
$7.03

Biccode Estate - Naturals - Hassan - Medium Roast
$8.86

Venkids Valley Estate - Yellow Honey - Coorg - Light Roast
$9.12

Uchangi Estate - Naturals - Sakleshpur - Light Roast
$7.81

Meera - Medium Light Roast
$7.29

Orchadale Estate - Naturals - Yercaud - Light Roast
$9.90










