
Corridor Seven Coffee Roasters
August Rush Blend
August Rush Blend is a India (various parts), Blended, SLN 795 & SLN9 coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India (various parts)
- Process
- Blended
- Variety
- SLN 795 & SLN9
Available Sizes▾
- 250g — $7.81 ($3.13/100g)
- 500g — $14.53 ($2.91/100g)
- 1000g — $26.57 ($2.66/100g)

August Rush Blend
August Rush Blend is a India (various parts), Blended, SLN 795 & SLN9 coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India (various parts)
- Process
- Blended
- Variety
- SLN 795 & SLN9
Available Sizes
- 250g — $7.81 ($3.13/100g)
- 500g — $14.53 ($2.91/100g)
- 1000g — $26.57 ($2.66/100g)
Similar coffees across all roasters

Ro-Busta Rhymes - Dark Roast
India Washed Arabica and Naturals Robusta Arabica S795, Robusta
Bloom Coffee Roasters
$5.21

Classic Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

619 Special Blend
Prairie Lily
$17.65

Vin Van Gogh - Medium Roast
India Washed SL6, Sln9, Sln5B
Bloom Coffee Roasters
$6.25

Hoysala Estate - Washed - Chikmagalur - Medium Dark Roast
Hoysala Estate, Chikmagalur, India Washed S795
Bloom Coffee Roasters
$6.25

Benchmark
Archers Coffee
$12.25
Description
Tastes Like- Prunes, Soft Finish and Toasted Almonds || Roasting Profile- Espresso Profile ( Medium Roast ) || Varietal- SLN 795 & SLN9 || Altitude- 1450-1524 MASL || Process- Blended || Harvest Year- 2025 || Location- India (various parts) || 100% Arabica This is our in house blend that we have been working with for a long while now! Deciding it is time that this needs to be up and running for you all :) It is something that will suit real well to for the café owners as the daily driver.
About Corridor Seven Coffee Roasters
- Location
- Maharashtra, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Corridor Seven Coffee Roasters

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
$9.79

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
$10.63

Melkodige Estate
$7.81

Decaf
$13.34

Ratnagiri Peaberry
$7.29

Basankhan Estate
$7.19








