
Corridor Seven Coffee Roasters
Barista Forte Blend
Barista Forte Blend is a India (various parts), Washed blended coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India (various parts)
- Process
- Washed blended
Available Sizes▾
- 250g — $7.19 ($2.88/100g)
- 500g — $13.39 ($2.68/100g)
- 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Barista Forte Blend
Barista Forte Blend is a India (various parts), Washed blended coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- India (various parts)
- Process
- Washed blended
Available Sizes
- 250g — $7.19 ($2.88/100g)
- 500g — $13.39 ($2.68/100g)
- 1000g — $24.48 ($2.45/100g)
Similar coffees across all roasters

Rao
India · Karnataka Washed Robusta
Leuchtfeuer Coffee
$14.22

Italo DiscoItalian Espresso Blend
BRAZIL, INDIA WASHED & NATURAL
St. Ali
$17.56

Classic Blend
Brazil & India Natural & Washed Yellow Catuai & Robusta
Leuchtfeuer Coffee
$15.93

Forty-Five Espresso Blend (1kg)
Brazil/Colombia/Nicaragua, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$57.99

Benchmark
Archers Coffee
$12.25

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00
Description
Roasting Profile- Espresso Profile ( Medium Roast ) || Varietal- Washed || Altitude- 1450-1524 MASL || Process- Washed blended || Tastes Like- Cacao, Nutmeg and traces of Bayleaf || Harvest Year- 2025 || Location- India (various parts) || 100% Arabica We have been working on this blend for a while now! This blend is any barista's best friend. It is a perfect blend for any home brewer with an espresso machine or a professional Barista. It highlights the notes of Cacao, nutmeg and finishes with traces of Bayleaf.
About Corridor Seven Coffee Roasters
- Location
- Maharashtra, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Corridor Seven Coffee Roasters

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
$9.79

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
$10.63

Melkodige Estate
$7.81

Decaf
$13.34

Ratnagiri Peaberry
$7.29

Basankhan Estate
$7.19










