
Bluebird Coffee Roastery
$12.14250gIn Stock
Burundi Migoti Hill Washed
Burundi Migoti Hill Washed is a Burundi, Washed, Red Bourbon coffee from Bluebird Coffee Roastery.
In stock since:
Details
- Origin
- Burundi
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Migoti Coffee Co.
Available Sizes▾
- 250g — $12.14 ($4.86/100g)
- 1000g — $42.64 ($4.26/100g)

Burundi Migoti Hill Washed
Burundi Migoti Hill Washed is a Burundi, Washed, Red Bourbon coffee from Bluebird Coffee Roastery.
$12.14250g$4.86/100gIn Stock
In stock since:
Details
- Origin
- Burundi
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Migoti Coffee Co.
Available Sizes
- 250g — $12.14 ($4.86/100g)
- 1000g — $42.64 ($4.26/100g)
Description
Region: Bujumbura-Rural Province Altitude: 1750masl Migoti Hill is produced by Migoti Coffee in Burundi. This washed processed lot tastes of red apple, honey and dates.
About Bluebird Coffee Roastery
- Location
- South Africa
- Region
- Africa
- Currency
- ZAR
More from Bluebird Coffee Roastery

Kenya Kamwangi PB
$15.56

Gesha Village | Freshly Roasted
$28.00

Kenya Ruera Natural
$24.34

Everything
$15.19

Karogoto AA
$18.24

Rwanda Kilimbi Anaerobic Natural
$18.24