BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Colombia El Tejo
USA|Cat & Cloud

Cat & Cloud

$19.45283gIn Stock

Colombia El Tejo

Colombia El Tejo is a Colombia - Various, Washed, Various coffee from Cat & Cloud.

In stock 30+ days

Buy from Cat & Cloud

Details

Origin
Colombia - Various
Process
Washed
Variety
Various
Producer
Various
Available Sizes▾
  • 283g — $19.45 ($6.87/100g)
  • 998g — $61.65 ($6.18/100g)
  • 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Description

El Tejo is our Colombia offering that you can expect to find on the menu year-round. Named after the national sport of Colombia, the lots in this coffee will change season to season, but you can always expect to find a balance of fruit and chocolate in the cup. This is the perfect entry point to single-origin coffees, offering a perfect blend of dynamic but approachable flavors. El Tejo’s specific flavors will rotate seasonally as we go through new lots of coffee. Still, you will always be able to find the qualities that make Colombian coffee some of the most enjoyed around the world. Bright fruit, creamy chocolate, and a variety of nuanced flavors, all wrapped up in a medium body, make it a balanced drinking experience that coffee drinkers across the world will enjoy.

About Cat & Cloud

Location
California, United States
Region
North America
Visit Cat & Cloud →