
Color Roasters
Harmony - A Blend for Espresso
Harmony - A Blend for Espresso is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $18.00 ($6.36/100g)
- 907g — $49.00 ($5.40/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

Harmony - A Blend for Espresso
Harmony - A Blend for Espresso is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $18.00 ($6.36/100g)
- 907g — $49.00 ($5.40/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)
Similar coffees across all roasters

The Standard Espresso Blend
H&S
$19.00

Espresso Classico Medium Roast
Paradise Coffee Roasters
$24.00

Half & Half Espresso - Blend
Blend Washed and natural Blend
Solberg & Hansen
$14.54

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Warmth Espresso Blend (908g)
Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$43.99
Description
ESPRESSO BLEND HARMONY DARK CHOCOLATE • RED BERRIES • MACADAMIA • CARAMEL Roast: Medium Harmony is our signature espresso blend and the coffee that defines Color. Served every day in our café in Eagle and trusted by cafés throughout Colorado, Harmony is built to be approachable, dependable, and exceptionally delicious. Rich enough to stand on its own, yet vibrant enough to shine in milk, it's the espresso we reach for every morning. Expect notes of dark chocolate, ripe red fruit, roasted macadamia, and caramel sweetness with a lingering, fruit-forward finish. Add milk and Harmony transforms into flavors reminiscent of chocolate mousse, berry tart, and warm apple pie. Like all of our blends, Harmony evolves throughout the year as fresh harvest coffees arrive. We thoughtfully combine exceptional washed Latin American coffees with naturally processed Ethiopian coffee to create the balance, sweetness, and complexity that have become its hallmark. Whether you're dialing in your home espresso machine or serving hundreds of drinks a day, Harmony is designed to be forgiving, consistent, and endlessly enjoyable. Recommended Espresso Recipe Dose: 18gTime: 26–32 secondsYield: 38g Distribute evenly, tamp gently, and pre-infuse if your machine allows. Adjust to suit your grinder, equipment, and taste.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00






