BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Barista Forte Blend
India|Corridor Seven Coffee Roasters

Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19250gIn Stock

Barista Forte Blend

Barista Forte Blend is a India (various parts), Washed blended coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Corridor Seven Coffee Roasters

Details

Origin
India (various parts)
Process
Washed blended
Available Sizes▾
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

Roasting Profile- Espresso Profile ( Medium Roast ) || Varietal- Washed || Altitude- 1450-1524 MASL || Process- Washed blended || Tastes Like- Cacao, Nutmeg and traces of Bayleaf || Harvest Year- 2025 || Location- India (various parts) || 100% Arabica   We have been working on this blend for a while now! This blend is any barista's best friend. It is a perfect blend for any home brewer with an espresso machine or a professional Barista. It highlights the notes of Cacao, nutmeg and finishes with traces of Bayleaf.

About Corridor Seven Coffee Roasters

Location
Maharashtra, India
Region
Asia/Pacific
Currency
INR
Visit Corridor Seven Coffee Roasters →