BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Faysel Abdosh "Signature"
USA|Dune Coffee Roasters

Dune Coffee Roasters

$30.00283gIn Stock

Ethiopia Faysel Abdosh "Signature"

Ethiopia Faysel Abdosh "Signature" is a Ethiopia, Washed, Landrace coffee from Dune Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Dune Coffee Roasters

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Producer
Faysel Abdosh, Jigesa Washing Station
Available Sizes▾
  • 283g — $30.00 ($10.60/100g)
  • 907g — $88.32 ($9.74/100g)
  • 2267g — $204.00 ($9.00/100g)

Description

FLORAL | TANGERINE | SILKY This "signature" lot from Faysel Abdosh represents some of the most carefully processed coffee coming out of Guji's Shakisso district. Cherries are sorted, floated, and washed before being de-pulped and fermented for 48 hours under controlled conditions. The coffee then dries for 21 days on raised beds under shade nets before a 30-day rest. In the cup: Bright floral aromatics and tangerine acidity with a silky, clean finish. Origin / Ethiopia Producer / Faysel Abdosh, Jigesa Washing Station Location / Shakisso, West Guji Process / Washed Variety / Landrace  Altitude / 2000–2200 masl

About Dune Coffee Roasters

Location
California, US
Region
North America
Visit Dune Coffee Roasters →