BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
DAK - Silky Way
USA|Entropica Coffee

DAK (sold by Entropica Coffee)

$35.00250gIn StockPreorder

DAK - Silky Way

Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee

DAK - Silky Way is a Acevedo, Huila, Colombia, Anaerobic Washed, Pink Bourbon coffee from DAK.

In stock since:

Pre-order from Entropica Coffee

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Jhoan Vergara
Available Sizes▾
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 3000g — $205.00 ($6.83/100g)

Description

Tastes Like Lemongrass • Green Apples • White Flowers DAK's Take: An anaerobic-washed Pink Bourbon from Las Flores, Colombia. We love working with Jhoan's coffees, they're always remarkably expressive. This lot shines with notes of lemongrass, white florals, and crisp green apple, delivering a sparkling, bright cup. The Details FARM Finca Las Flores PROCESSING Anaerobic Washed ALTITUDE 1750 MASL REGION Acevedo, Huila, Colombia VARIETY Pink Bourbon PRODUCER Jhoan Vergara

About Entropica Coffee

Location
USA
Region
North America
Visit Entropica Coffee →