BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Costa Rica La Lia Typica Amarillo
USA|Equator Coffees

Equator Coffees

$29.00340gIn Stock

Costa Rica La Lia Typica Amarillo

Costa Rica La Lia Typica Amarillo is a Costa Rica coffee from Equator Coffees.

In stock since:

Buy from Equator Coffees

Details

Origin
Costa Rica
Available Sizes▾
  • 340g — $29.00 ($8.53/100g)
  • 907g — $65.75 ($7.25/100g)
  • 2268g — $154.75 ($6.82/100g)

Description

This light roast Typica Amarillo from Costa Rica's Tarrazu region is elegant and fruit-forward with notes of blackberry, violet, and nectarine, processed using the red honey method at the renowned La Lia mill.

About Equator Coffees

Location
California, United States
Region
North America
Visit Equator Coffees →