BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
USA|Equator Coffees

Equator Coffees

$23.00340gIn Stock

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon is a Kirundo & Mutarishwa, Burundi, Washed, Red Bourbon coffee from Equator Coffees.

In stock since:

Buy from Equator Coffees

Details

Origin
Kirundo & Mutarishwa, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Smallholder Farmers
Available Sizes▾
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $52.25 ($5.76/100g)
  • 2268g — $122.75 ($5.41/100g)

Description

Decaffeinated using the chemical-free Swiss Water Process , this complex and fruity light roast decaf showcases everything we love about coffees from Burundi.

About Equator Coffees

Location
California, United States
Region
North America
Visit Equator Coffees →