BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Colombia Tierra Querida
USA|Equator Coffees

Equator Coffees

$21.00340gIn Stock

Colombia Tierra Querida

Colombia Tierra Querida is a Boyaca & Cundinamarca, Colombia, Washed, Castillo, Colombia coffee from Equator Coffees.

In stock since:

Buy from Equator Coffees

Details

Origin
Boyaca & Cundinamarca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Multiple producers
Available Sizes▾
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Description

Formerly known as Las Rosas, Tierra Querida is our year-round single origin coffee selection from Colombia. Sourced from a rotating selection of farms and producers, it is a celebration of Colombian coffee and the people who bring it to life. Now through October 31, we're donating 10% of all online Colombia coffee sales to a relief fund with Federación Nacional de Cafeteros de Colombia (FNC) to provide direct financial support to the communities impacted by the earthquake as they rebuild and recover.

About Equator Coffees

Location
California, United States
Region
North America
Visit Equator Coffees →