BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Sun Dried Natural
USA|Equator Coffees

Equator Coffees

$22.00340gIn Stock

Ethiopia Sun Dried Natural

Ethiopia Sun Dried Natural is a Hambela District, Guji, Ethiopia, Natural, Local Heirloom coffee from Equator Coffees.

In stock 30+ days

Buy from Equator Coffees

Details

Origin
Hambela District, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Local Heirloom
Producer
Smallholder farmers
Available Sizes▾
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2268g — $117.50 ($5.18/100g)

Description

A longtime favorite, this Ethiopian coffee highlights the compelling fruit-forward flavors achieved by drying coffee cherries on raised beds, enhancing the delicate floral notes that define Ethiopia’s heirloom varieties.

About Equator Coffees

Location
California, United States
Region
North America
Visit Equator Coffees →