
Equator Coffees
Kenya Mount Kirinyaga
Kenya Mount Kirinyaga is a Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $47.75 ($5.26/100g)
- 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Kenya Mount Kirinyaga
Kenya Mount Kirinyaga is a Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $47.75 ($5.26/100g)
- 2268g — $112.00 ($4.94/100g)
Similar coffees to this Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian

Kenya Kirinyaga
Central Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Rum Baba Coffeeroasters
$18.26

Kenya - Ruirai AA
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$28.00

kii aa
kirinyaga county, nyeri, mount kenya, kenya fully washed sl28, sl34, batian, ruiru 11
Walnuts Coffee
$22.00

Kenya Karimikui Kirinyaga Washed
Kirinyaga, Kenya Washed Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Red Rooster Coffee
$32.00

Kenya - Kirinyaga AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$26.00

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
Embu, Kirinyaga County Washed Ruiru 11, SL 28, SL 34
Sightglass Coffee
$28.50
Description
This juicy and vibrant light roast comes from smallholder producers on the slopes of Mount Kenya, a region we've proudly sourced from for many years, and showcases the best of Kenya's renowned coffee-growing tradition.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00

Cold Brew Blend Fair Trade Organic
$20.00