
Equator Coffees
Guatemala El Injerto Gesha
Guatemala El Injerto Gesha is a La Libertad, Huehuetenango, Guatemala, Washed, Malawi Ruby Gesha coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Malawi Ruby Gesha
- Producer
- Arturo Aguirre
Available Sizes▾
- 170g — $25.00 ($14.71/100g)
- 340g — $45.50 ($13.38/100g)
- 907g — $113.50 ($12.51/100g)

Guatemala El Injerto Gesha
Guatemala El Injerto Gesha is a La Libertad, Huehuetenango, Guatemala, Washed, Malawi Ruby Gesha coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Malawi Ruby Gesha
- Producer
- Arturo Aguirre
Available Sizes
- 170g — $25.00 ($14.71/100g)
- 340g — $45.50 ($13.38/100g)
- 907g — $113.50 ($12.51/100g)
Similar coffees to this La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Washed Malawi Ruby Gesha

Guatemala - Finca El Injerto, Malawi Geisha
La Libertad, Huehuetenango Classic Washed Malawi Geisha
Archers Coffee
$16.34

Guatemala El Injerto Geisha Washed
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Fully Washed Geisha
Klover Coffee
$42.00

Guatemala El Injerto Pacamara Washed
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Washed Pacamara
Klover Coffee
$24.00
Description
Sourced from El Injerto, one of Guatemala's most celebrated farms, this washed Malawi Ruby Gesha coffee is sweet and creamy with notes of lemon curd, apricot, and clover honey.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Cold Brew Blend Fair Trade Organic
$20.00