
Equator Coffees
Tigerwalk Espresso
Tigerwalk Espresso is a Colombia, Kenya, Ethiopia, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Kenya, Ethiopia
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2268g — $98.75 ($4.35/100g)

Tigerwalk Espresso
Tigerwalk Espresso is a Colombia, Kenya, Ethiopia, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Kenya, Ethiopia
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2268g — $98.75 ($4.35/100g)
Similar coffees across all roasters

Sweetshop Espresso
Ethiopia/Kenya, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$40.99

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.10

Espresso Roast Coffee
Ethiopia, Colombia Natural, Washed Caturra, Ethiopian Heirloom
Coffee Bros.
$10.29

Secret Affair 2.0
Ethiopian Heirlooms | Colombia | Caturra
Modcup Coffee
$22.50

TIM WENDELBOE - Gachatha - Kenya - Washed - Espresso
Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Speciality Coffee CA
$28.00

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.78
Description
Our flagship espresso and a cafe staple, Tigerwalk was designed to highlight sweet & fruit forward flavors with just enough roasting time to yield the balance and versatility that espresso often calls for. Components: Colombia: Region Cauca; Producer Multiple producers; Variety Caturra, Colombia, Castillo; Milling Washed. A deep and fruity coffee from Colombia serves as Tigerwalk Espresso's foundation, offering rich flavors of dark cherry, ripe berries, and a full-bodied red wine profile. Kenya: Region Aberdare Mts., Mt. Kenya; Producer Multiple producers; Variety SL28, SL34, Ruiru 11; Milling Washed. A fully washed coffee from the Aberdare Mountains in Kenya adds flavors of citrus and a juicy acidity to the blend, complimenting the flavors contributed by its other components. Ethiopia: Region Sidama, Bombe; Producer Ayla Bensa Washing Station; Variety Local Heirloom; Milling Natural. We finalize this blend with the vibrant and fruit-forward flavors of a natural process coffee from the Ayla Bensa Washing Station in the Bombe Mountains of Southern Ethiopia.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00



