
Equator Coffees
50/50 Blend Fair Trade Organic
50/50 Blend Fair Trade Organic is a Mexico, Ethiopia, Guatemala, Sumatra, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico, Ethiopia, Guatemala, Sumatra
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

50/50 Blend Fair Trade Organic
50/50 Blend Fair Trade Organic is a Mexico, Ethiopia, Guatemala, Sumatra, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico, Ethiopia, Guatemala, Sumatra
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)
Similar coffees across all roasters

Half Caff
Mexico Washed Caturra, Mundo Novo, Pluma Hidalgo
Square Mile Coffee Roasters
$30.84

Sugarcane Decaf
GUJI, ETHIOPIA Natural, then EA Decaffeination
Black & White
$21.00

Mindful
Guatemala/Mexico, Blend Blend Multiple Varieties
Eight Ounce Coffee
$21.99

Decaf Blend Ozark Goodness
El Salvador Natural, washed,
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00

Organic EspressoBlend St. Pöltner Röstung FTO
Fairtrade and organic certified espresso blend Washed mixed varieties
Kaffeelix
$12.80

Boomer Blend - Half Caffeinated Blend
Central & South America EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination Castillo & Caturra
Vesta Coffee Roasters
$21.00
Description
Sometimes you want some caffeine in your coffee, but not as much as usual. That’s why we came up with our sweet and balanced 50/50 Blend with reduced caffeine: 50% Mocha Java, 50% Decaf Shakeout, and 100% delicious. Components: Mexico: Region Chiapas; Producer Cooperativa de Producción Tzeltal-Tzotzil; Variety Bourbon, Mundo Novo, Typica; Milling Washed. The decaffeinated half of 50/50, Decaf Shakeout, is composed entirely of washed process coffees from Mexico, which add further chocolatey & nutty notes the final profile. Ethiopia: Region Odo Shakisso, Guji; Producer Ismael Hassen Aredo; Variety Local Heirloom; Milling Natural. A standout, natural-process coffee from Ethiopia provides a fruit-forward foundation for our Mocha Java Blend: the caffeinated half of our beloved 50/50 Blend. Guatemala: Region Huehuetenango; Producer Asociación Civil Guaya'b; Variety Catuai, Caturra, Typica; Milling Washed. Next, we add a coffee from Asociación Civil Guaya'b—a Guatemalan cooperative consisting of almost entirely indigenous producers—to embue this blend with bright and floral flavors. Sumatra: Region Takengon, Aceh; Producer Koperasi Ketiara; Variety Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim; Milling Wet Hulled. A full-bodied, earthy coffee from women producers of the Ketiara Cooperative in the Gayo Mountain region of Sumatra rounds out our Mocha Java blend with both depth and structure.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00







