
Equator Coffees
Mocha Java Blend Fair Trade Organic
Mocha Java Blend Fair Trade Organic is a Ethiopia, Guatemala, Sumatra, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Guatemala, Sumatra
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Mocha Java Blend Fair Trade Organic
Mocha Java Blend Fair Trade Organic is a Ethiopia, Guatemala, Sumatra, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Guatemala, Sumatra
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)
Similar coffees across all roasters

Mocha Java Blend
Ethiopia Natural
Klatch Coffee
$19.95

Moka Java
Indonesia
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Two Decades Blend
Natural, Washed
Origin Roasting
$30.50

Es Chocolat Blend
Colombia, Costa Rica, Brazil, Guatemala, Kenya
Momos Coffee
$13.00

Mokha Java
Little Waves Coffee Roasters
$20.50

Organic EspressoBlend St. Pöltner Röstung FTO
Fairtrade and organic certified espresso blend Washed mixed varieties
Kaffeelix
$12.80
Description
An iconic union of Indonesian & East African coffees, our Mocha Java is dark enough to stand up to milk, but not so dark as to hide its inherent sweetness. Versatile with just the right amount of fruit presence. Components: Ethiopia: Region Odo Shakisso, Guji; Producer Ismael Hassen Aredo; Variety Local Heirloom; Milling Natural. A standout, natural-process coffee from Kayon Mountain Estate in the Southern Guji region of Ethiopia provides a fruit-forward foundation for our Mocha Java blend. Guatemala: Region Huehuetenango; Producer Asociación Civil Guaya'b; Variety Catuai, Caturra, Typica; Milling Washed. Next, we add a coffee from Asociación Civil Guaya'b—a Guatemalan cooperative consisting of almost entirely indigenous producers—to embue this blend with bright and floral flavors. Sumatra: Region Takengon, Aceh; Producer Koperasi Ketiara; Variety Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim; Milling Wet Hulled. A full-bodied, earthy coffee from women producers of the Ketiara Cooperative in the Gayo Mountain region of Sumatra rounds out this blend with both depth and structure.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00


![Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/MellowBlend.png?v=1772709140)






