
Equator Coffees
Equator Blend
Equator Blend is a Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2268g — $98.75 ($4.35/100g)

Equator Blend
Equator Blend is a Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2268g — $98.75 ($4.35/100g)
Similar coffees across all roasters

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Es Chocolat Blend
Colombia, Costa Rica, Brazil, Guatemala, Kenya
Momos Coffee
$13.00

Winter Blend
Natural, Washed
Origin Roasting
$11.59

Inkwell | Signature Blend
Colombia, Guatemala, and Ethiopia
Quills Coffee
$20.00

FORTITUDE BLEND
Washed
Fortitude
$15.25

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$60.19
Description
The all-time classic served at all Equator cafes. We designed our namesake blend with versatility in mind: a mellow and complex coffee that brings together the world’s best known growing regions. Components: Sumatra: Region Dolok Sanggul, Lintong; Producer Multiple producers; Variety Onanganjang, Sigararutang; Milling Wet Hulled. Processed using the wet-hull method, this Sumatran coffee possesses distinctive notes of sweet grapefruit and aromatic wood that are the foundation of Equator Blend. Kenya: Region Aberdare Mts., Mt. Kenya; Producer Multiple producers; Variety SL28, SL34, Ruiru 11; Milling Washed. A fully washed coffee from the Aberdare Mountains in Kenya adds elements of brightness to this blend, complimenting the flavors contributed by its other components. Colombia: Region La Plata, Huila; Producer Las Rosas Women’s Group; Variety Caturra, Castillo; Milling Washed. A fully washed coffee from the Las Rosas Women’s Coffee Project in Colombia further rounds out our namesake blend with delightful notes of milk chocolate and spice. Guatemala: Region Atitlán; Producer Small Holder Farmers; Variety Bourbon, Catuai, Caturra; Milling Washed. The finishing touch of Equator Blend is a fully washed coffee from Guatemalan smallholder farmers, hand-harvested at peak ripeness and carefully processed on open patios. Clean and expressive, it rounds out the blend with a creamy mouthfeel and overall balance.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00










