BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Equator Coffees

Equator Coffees is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Equator Coffees.

Top origins
Colombia, Guatemala, Indonesia
Common processes
Washed, Multiple, Wet Hulled
New in last 30 days
6 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-07-10

3 coffees in stock (53 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
Process
Washed, Swiss Water Decaffeinated
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
Producer
Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Bali Kintamani Natural
USA|Equator Coffees

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2268g — $138.75 ($6.12/100g)

Details

Origin
Kintamani Highlands of Central Bali, Indonesia, Bali
Process
Natural
Variety
Bourbon, Typica, Catimor
Producer
Smallholder producers
Cold Brew Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Takengon, Aceh, Sumatra
Process
Wet Hulled
Variety
Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim
Producer
Koperasi Ketiara